تاريخ : پنجشنبه 1392/06/28 | 10:52 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري
مرکز سياحتي و چشمه آبگرم شاهان گرماب

مرکز سياحتي و چشمه آبگرم شاهان گرماب در فاصله ۵۳ کيلومتري شهر فريمان و ۱۴۴ کيلومتري جنوب شرقي مشهد در دهستان سفيد سنگ بخش قلندرآباد فريمان قرار دارد. آب اين چشمه، زلال، بي رنگ، بي بو و فاقد گوگرد، آمونياک و شوره است. آبي که قابل آشاميدن است و همين خصيصه موجب شده است که چشمه آبگرم شاهان گرماب به عنوان يکي از منحصرترين چشمه هاي آبگرم جهان بر فراز تپه اي خودنمايي کند. آب اين چشمه جدا از قابل شرب بودن به علت دارا بودن سيليکات در درمان امراض پوستي نيز موثر است و مي تواند در بهبود بيماران مبتلا به سنگ مجاري ادرار و اگزما موثر واقع شود. براساس برخي اطلاعات در محل شاهان گرماب کتيبه اي وجود دارد که نشان مي دهد در سال ۱۰۸۷ بنايي به دستور شاه سليمان صفوي فرزند شاه عباس دوم در اين مکان ساخته شده است.براي رسيدن به چشمه آبگرم شاهان گرماب مي توان دو مسير را انتخاب کرد؛ يکي از جاده مشهد، سرخس و راهي که به سمت جنوب جدا مي شود و ديگري از مسير مشهد- تربت جام بعد از شهر فريمان و جاده اي که به سمت شمال منشعب مي شود البته اکنون براي سفر به اين منطقه توصيه نمي شود چرا که چند ماه است به علت مسائل بهداشتي اجازه استفاده از اين چشمه و بناي اطراف آن به گردشگران داده نمي شود و آن گونه که محمدعلي فرهادي فرماندار فريمان گفته است ازمرداد امسال به علت رعايت نشدن اصول بهداشتي و به دستور شبکه بهداشت شهرستان فريمان اين چشمه پلمب شده است. اين در حالي است که پيش از اين سالانه بيش از يک ميليون و ۲۰۰ هزار نفر از مجموعه شاهان گرماب بازديد مي کردند. پلمب مجموعه نيز بنا به گفته رئيس شبکه بهداشت و درمان فريمان به دليل دفع غيربهداشتي فاضلاب حمام، کشتار غيرمجاز دام در محل و ضدعفوني نشدن حمام هنگام تعويض شيفت بانوان و آقايان بوده است. البته فرماندار فريمان هم شيوع بيماري و رعايت نشدن مسائل بهداشتي را در اين مورد خاطرنشان مي کند. وجود زباله فراوان در محيط و اطراف اين مجموعه و جمع آوري نامناسب و دير به دير آن ها، نامناسب بودن وضع کاشي کاري داخل آبگرم و مستعمل بودن دوش ها ازجمله مشکلات بهداشتي اين مجموعه سياحتي است.

علي روشندل با اشاره به تاثير شفابخش آب اين چشمه آبگرم و اعتقاد مذهبي مردم به آن به عنوان قدمگاه حضرت علي(ع) افزود: براساس همين اعتقاد بسياري از مردم گوسفندهاي نذري خود را براي قرباني به اتاق کوچکي که به عنوان کشتارگاه در محوطه اين مجموعه سياحتي پيش بيني شده است مي آورند که ذبح سنتي دام در اين کشتارگاه و نزديکي آن به بخش دوش اين آبگرم مشکلات بهداشتي فراواني براي اين مرکز سياحتي به وجود آورده است. بخش زنانه و مردانه آب گرم تفکيک نشده و زنان و مردان در دو نوبت صبح و عصر از آب اين چشمه شفابخش استفاده مي کنند که اين هم از مشکلاتي است که بايد در طرح بهسازي مجموعه به آن توجه کرد.روشندل، آسفالت نبودن ۱۵ کيلومتر از جاده ۶۰ کيلومتري منتهي به آبگرم و نامناسب بودن اتاق هاي اقامتي آن را از ديگر مشکلات اين مجموعه تفريحي بيان کرد.اين مجموعه توسط سازمان هلال احمر خراسان رضوي اداره مي شده که قرار بوده بناهاي اطراف چشمه، حمام و دوش ها و... اين مجموعه توسط هلال احمر بازسازي شود ولي بنا به اظهارات فرماندار فريمان هيچ اقدامي انجام نشده است. مجموعه شاهان گرماب علاوه بر اين که در تب کمبود امکانات رفاهي و پذيرايي از گردشگران و مسافران مي سوزد، بر سر مالکيت آن نيز اختلاف نظر بين سازمان هلال احمر و ميراث فرهنگي وجود دارد هرچند استاندار خراسان در بازديدي که اخيرا داشته دستور داده است تا توليت اين مجموعه به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي واگذار شود اما گويا هنوز اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است.برابر با اطلاعاتي که از سايت سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خراسان رضوي گرفتيم، براي رسيدن به شاهان گرماب بايد ۱۵ کيلومتر راه آسفالته يک بانده، ۲۳ کيلومتر جاده آسفالته فرعي و ۲۲ کيلومتر راه شوسه را بپيمايي، خبري از هتل، هتل آپارتمان، مهمان پذير، رستوران و اغذيه فروشي هم در اين مجموعه نيست و فقط داراي يک زائرسراي کوچک با چند اتاق مي باشد. وسيله نقليه عمومي هم براي رفتن به مجموعه شاهان گرماب وجود ندارد. در گذشته آب ۴۸ درجه اي اين چشمه به صورت سنتي به استخري سرپوشيده و بزرگ هدايت مي شده که مردم در آن استحمام مي کردند اما اکنون به جاي استخر دوش هايي در آن کار گذاشته اند که تعداد اين دوش ها نيز اندک است و فرسوده. هرچند مجموعه شاهان گرماب بازسازي شده است، اين بازسازي به قدري نبوده که گردشگران را وادار به اقامت کند و موجب رونق آن شود.به هر روي تعطيلي اين مجموعه علاوه بر اين که به ضرر صنعت گردشگري تمام مي شود براي اهالي روستاي شاهان گرماب هم دردسرساز شده است به گونه اي که برخي از آن ها از بي توجهي مسئولان براي بازگشايي مجموعه شاهان گرماب انتقاد کرده اند. يکي از اهالي در گفت وگو با يکي از خبرگزاري ها گفته است: به علت پلمب مجموعه، بيشتر اهالي هيچ امکاني براي استحمام ندارند و در چادرهاي مسافرتي استحمام مي کنند.يکي ديگر از روستاييان نيز مي گويد: اين مجموعه منبع درآمدي براي بسياري از اهالي روستا است و با توجه به بازديد گردشگران در ايام مختلف سال، موجب رونق اقتصادي اين منطقه شده بود که با تعطيلي آن معيشت مردم روستا تحت تاثير قرار گرفته است.
منبع مطلب :روزنامه خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1389/07/22 شماره انتشار 17673تاريخ : جمعه 1391/01/11 | 12:23 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري
میدان امام رضا (ع) - تصویر 1
**************************************
میدان امام رضا (ع) - تصویر 2
**************************************
میدان استاد شهید مرتضی مطهری
------------------------------------------------------------------------------------
با تشکر از شهرداری و شورای اسلامی شهر فریمان که نسیت به تزیین میادین و زیبا سازی شهر  در ایام عید اقدام نمودند.


تاريخ : چهارشنبه 1390/01/10 | 13:28 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري

شهر فریمان مرکز شهرستانی به همین نام در استان خراسان رضوی و در 75 کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است .

بافت قدیم این شهر شامل بناهای متعددی است که در دوره پهلوی اول با طرح و نقشه و نظارت مهندسین آلمانی ساخته شده است .

ساختمانی که امروزه مکان موزه مردم شناسی است ، گویا پیش از این ابتدا محل استقرار کارشناسان و مهندسین خارجی و سپس بنای اداره املاک برای رسیدگی به امور اراضی فریمان بوده است .

این خانه قدیمی ،در دوران رونق خود به صورت خانه باغی بزرگ با آبنما و قناتی روان ساخته شده که امروزه از مجموعه اجزاء و عناصر معماری آن،تنها بنای مرکزی و محوطه پیرامون آن بر جای مانده است .

بنای مزبور در سال1386 به تملک سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در آمد و پس از مرمت و بازپیرایی در هفدهم بهمن ماه 1387 به عنوان موزه مردم شناسی فریمان افتتاح گردید.

در غرفه های این موزه جلوه هایی از زندگی مردم ،آداب و رسوم و فنون و بافته ها و مشاغل سنتی شهرستان فریمان برای بازدید عموم علاقه مندان در قالب فرت بافی ،عطاری ،شب یلدا،مکتبخانه ،حلاجی،قالیبافی و همچنین بخش انتشارات و راهنمایی گردشگران به نمایش گذاشته شده است.
این موزه در خیابان طالقانی –طالقانی یک قرار دارد.


تاريخ : دوشنبه 1389/11/18 | 10:17 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري

فرماندار: فريمان بهشت سرمايه گذاران اقتصادي است
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1389/11/17 شماره انتشار 17765

فريمان اصغر فريماني شهرستان فريمان به عنوان يکي از خاستگاه هاي مهم فرهنگي و اجتماعي در استان است که گوهري ارزشمند همچون شهيد مرتضي مطهري فريماني را در دامن خود پرورش داده و امروز با رسيدن به رشد معنوي قابل قبول درحوزه اقتصاد، بهشت سرمايه گذاراني است که علاقه مند به حضور در فعاليت هاي مولد و توليد ثروت هستند.فرماندار شهرستان فريمان با بيان اين مطلب اظهار داشت: از جمله مهم ترين شاخصه هاي اين بهشت سرمايه گذاري را مي توان به وجود نيروي کارگر متخصص و ماهر، فراهم بودن زمينه صادرات و واردات، قرار گرفتن در کريدور ارتباطي چهارگانه آب و هواي مطلوب و وجود امنيت اشاره کرد. 
محمدعلي فرهادي در ادامه افزود: چندين شهرک صنعتي در فريمان با کمترين ميزان آلايندگي فعال مي باشند که شهرک صنعتي کاويان با چهار صد هکتار مساحت، شهرک صنعتي فريمان ۳۵هکتار و پارک صنعتي مهتاب ۳۵هکتار با امکانات و زيرساخت هاي لازم محل استقرار صنايع سنگين و سبک و خوشه هاي صنعتي است.نماينده عالي دولت در فريمان از افتتاح واحد پالايشگاهي و آموزشي مجتمع پتروشيمي فريمان در آينده نزديک خبر داد و گفت: افتتاح مجتمع پتروشيمي فريمان تابلوي زيباي صنعت در فريمان است چرا که تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي تنها کارخانه قند در اين شهرستان فعاليت مي کرد.


تاريخ : یکشنبه 1389/10/12 | 13:43 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري
سد فريمان:

يكي از جاذبه هاي گردشگري وآثارتاريخي –سياحتي خراسان بندفريمان است كه فريمان رابه قطب گردشگري شرق خراسان مبدل ساخته است. سد(بند)در10كيلومتري شهر فريمان واقع است و بناي اوليه آن به عصرمغول وبه روايتي به دوران تيموري برمي گردد. اين سد يك بار درزمان عين الدوله مرمت وسپس درزمان پهلوي واخيرا هم بعدازپيروزي انقلاب اسلامي ارتفاع آن افزايش داده شده است اين سددستخوش حوادث طبيعي زيادي بوده است گويا سطح اوليه بستر ان آجرفرش بوده كه بر اثر رسوب وگل ولاي زياد پوشيده شده است ارتفاع كنوني اين سد 20متر مي باشد وداري پشت بندهاي آجري بسياري مستحكمي است .


Fariman Dam

This Dam is located in the South of Fariman and it is 10 kilometers to the Dam . It is one of the valuable and old tourist attractions and natural places in the East of Iran. This Dam has been built about 400 years ago. This is one of the oldest brick Dams in Iran. When you come and see it you will be surprised of its building, specially the nature of the jungles around the road which leads to the Dam .As one of the tourists who had visited this place told," This place is a part of the paradise ."تاريخ : یکشنبه 1389/09/14 | 12:29 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري

آشنايي با بخشي از جاذبه هاي گردشگري فريمان
بند فريمان؛ بندي از تاريخ و طبيعت
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه 1389/09/14 شماره انتشار 17715
نويسنده: مجيد خروشي

واژه گردشگري(tourism) از کلمهtour به معني گشتن اخذ شده است؛ نتايج گردشگري فقط به ايجاد احساس لطيف و نشاطي گذرا در فرد گردشگر محدود نمي شود، امروزه گردشگري محيط، فرهنگ، هنر، سبک زندگي، ارتباطات، اعتقادات، اقتصاد و حتي نوع توسعه را در يک جامعه تحت تاثير قرار مي دهد. علت آن هم کاملا واضح است، کسب اطلاع از پيشينه تاريخي شهر و ديار و استان به ذهن هر انساني هويت و افق هاي ديد او و زندگي اش را تحت تاثير قرار مي دهد و در اقتصاد و فرهنگ مردماني که ساکن مناطق گردشگري اند نيز تاثير مي گذارد. روزگاري سفر يک پديده لوکس و صرفا سرگرم کننده بود، اما امروز بايد به جايي برسيم که سفر را نه فقط سرگرمي بلکه يک حق بدانيم حقي که بر ذهن، روح و روان آدم هاي بسياري تاثير مي گذارد و سواي جنبه نشاط آفرين آن باعث پيوند خوردن فرهنگ ها و سبک هاي زندگي مي شود و هويت ملي مردمان يک ديار را به بهترين نحو شکل مي دهد.از جمله شهرهاي تاريخي و مهم استان خراسان رضوي، شهر فريمان است.شهري با مردماني خونگرم و بي آلايش! در اين مطلب سعي خواهيم کرد با چند جاذبه گردشگري مهم فريمان آشنا شويد و به اميد خدا بعدها نيز دوباره به ديگر ديدني هاي اين شهر خواهيم پرداخت.با فريمان آشنا شويد فريمان با مختصات جغرافيايي ۳۵-۴۲ شمالي و ۵۱-۵۹ شرقي در ۷۵ کيلومتري شهر مقدس مشهد واقع شده است. اين شهر از شمال و شمال غربي خود با مشهدالرضا(ع) و از شرق با تربت جام و از جنوب با تربت حيدريه هم مرز است. ارتفاع اين شهر از سطح دريا هزار و۴۰۵ متر است و از دو بخش و ۵ دهستان تشکيل شده است. دو رشته کوه در اطراف فريمان قرار دارد که بلندترين آن ها کوه کيلاق با دو هزارو ۹۴۲ متر ارتفاع است.حيواناتي چون قوچ، آهو، خرگوش، کبک و تيهو در مجموعه حيات وحش فريمان وجود دارند که اين تنوع و تعدد خود گوياي آب وهواي مساعد اين منطقه است. وسعت اين شهرستان بالغ بر ۴ هزارو ۱۳۲ کيلومتر مربع است و از سال ۱۳۷۲ از بخش به شهرستان ارتقاء يافته است.
پيشينه تاريخي فريمان

فريمان يکي از قديمي ترين زيستگاه هاي خراسان است؛ طوري که تپه ها و محوطه هاي تاريخي در آن وجود دارد که قدمت برخي از آن ها به هزاره چهارم قبل از ميلاد مسيح نيز برمي گردد. بافت قديمي فريمان شامل بناهاي متعددي است که قبل از پيروزي انقلاب توسط مهندسان آلماني ساخته شده و جزو اولين سازه هاي بتني در ايران محسوب مي شوند.فريمان در گذشته هاي بسيار دور، همواره متاثر از وقايع تاريخي نيشابور بوده است.نکته بسيار قابل توجه و جالب در مورد شهر فريمان اين است که کاروان سراي فريمان در مسير يکي از انشعابات جاده ابريشم که سنگ بست را به هرات اتصال مي داد قرار داشته و به همين دليل سنگ بست بسيار مهم بوده است.

ديدني هاي تاريخي و طبيعي فريمان

در ميان بناهاي تاريخي و فرهنگي فريمان که به تناوب و در چند مطلب به آن ها خواهيم پرداخت مکان زندگي شهيد مرتضي مطهري معلم بزرگ انقلاب از اهميت ويژه اي برخوردار است. از ديگر ديدني هاي اين شهر مي توان به برج واقد، مقبره ارسلان جاذب، ميل اياز، آبگرم شاهان گرماب، بناي عشق آباد، مزار بي آبه، باغ ملي فريمان، تفرجگاه طبيعي زرکک و... اشاره کرد که اميدواريم با همکاري مردم خوب فريمان و گردشگران عزيز به زودي گزارش هاي مفصلي همراه با تصاوير متنوع از اين ديدني ها تهيه و تقديم خوانندگان عزيز کنيم.

شاخص ترين نماد فريمان

يکي از جاذبه هاي گردشگري فريمان که جنبه تاريخي و سياحتي دارد، بند فريمان است که شاخص ترين نماد فريمان نيز محسوب مي شود. معمولا وقتي نام فريمان به گوش مي رسد ذهن نيز به طور خودکار اين بند را مرور خواهد کرد. اين بند قديمي که در حقيقت نوعي سد محسوب مي شود در ۱۲ کيلومتري شهر فريمان واقع شده است و بناي اوليه آن به عصر مغول و به روايتي به دوره تيموري برمي گردد. بند فريمان سال ها قبل و در زمان عين الدوله مرمت و بازسازي شد. يک بار هم قبل از انقلاب براي مرمت آن اقدام شد تا اين که با پيروزي انقلاب اسلامي ارتفاع آن افزايش داده شد. اين سد(بند) دستخوش حوادث طبيعي زيادي بوده است. از قرار معلوم سطح اوليه بستر آن آجر فرش بوده که با رسوب و گل ولاي زياد پوشيده شده است.ارتفاع فعلي آن حدود ۲۰ متر مي باشد و داراي پشت بندهاي بسيار محکم آجري است.اين بند که قدمتي حدود ۴۰۰ سال دارد با هدف ذخيره آب احداث شده و درياچه پشت آن محيطي دلگشا و فرح انگيز است. فاصله بند فريمان تا مشهد حدود ۸۶ کيلومتر است. برخي گزارش ها نيز حاکي از آن است که اين بند ابتدا هزار سال قبل تا ارتفاع ۴ متر ساخته شده و سپس در ساختمان آن تجديدنظر شده و در طول تاريخ به تناوب دچار تغييرات و مرمت هايي شده است.طول درياچه پشت بند در حدود دو کيلومتر و عرض آن حدود ۵۰ متر است. آب از بغل بند پشت آن سراريز شده و دو برج آبگير که هر کدام مستقل کار مي کنند کار آبگيري را انجام مي دهند. مجراهاي بند بر خلاف آن چه در مورد بندهاي ديگر وجود دارد توسط الوارهايي در داخل چاه باز مي شوند.از آب اين سد استفاده هاي بسياري مي شود؛ از جمله کارکردهاي مهم آن ذخيره سازي آب براي کشاورزي و به ويژه کشت چغندر قند است.

امکانات گردشگري بند فريمان

مکانيزم ذخيره آب و استفاده از آن در بند فريمان وقتي داراي اهميت مي شود که بدانيم پايه هاي اوليه آن نزديک به هزار سال قبل پي ريزي شده اند و از عمر آن به شکل فعلي نيز حدود ۴۰۰ سال مي گذرد بنابراين در صورت معرفي درست اين بند تاريخي مي توان از آن به عنوان يک منطقه گردشگري با ارزش استفاده کرد؛ اما لازمه نيل به اين مهم وجود امکاناتي براي رفاه بيشتر گردشگران است. در حال حاضر و پس از نوسازي اطراف سد امکانات رفاهي نيز تهيه شده که مجهز به جايگاه هاي استراحت، رستوران سنتي، سرويس هاي بهداشتي و وسايل بازي کودکان است. به اين امکانات مناظر طبيعي اطراف بند را نيز بيفزاييد که امکان يک تفريح دلنشين را براي خانواده ها فراهم مي کند.

اطلاعات بيشتري در مورد بند فريمان

طول تاج بند فريمان حدود ۱۰۰ متر است. ارتفاع ديواره آن نيز به ۲۰ متر مي رسد و از سنگ و ملاط ساروج در آن استفاده شده است. همان طور که گفته شد آبگيري سد به وسيله دو برج آبگير که هر کدام جدا کار مي کند، انجام مي شود. بدين طريق، آب از مجراهاي تعبيه شده در عمق هاي مختلف بند به داخل چاه ها وارد و از کف چاه در جانب ديگر سد خارج مي شود. براي باز کردن مجراهاي مذکور، همانند سد اخلمد و بر خلاف آن چه در مورد سدهاي ديگر ديده مي شود، الوارهايي در داخل چاه، در ارتفاعات مساوي و در جهات مختلف نصب شده است. اين الوارها به جاي پلکان مارپيچي و براي پايين رفتن و باز و بسته کردن مجراها و همچنين از بين بردن و براي پايين بردن انرژي سقوط آزاد آب و ممانعت از تخريب بدنه چاه تعبيه شده اند.ساختمان ساده برج آبگير مي رساند که طول عمر سد بيش از دوره صفويه است. در دوره قاجاريه، عين الدوله پس از عزل از صدارت، چند ماه در فريمان متوقف بود که در اين مدت براي افزايش استحکام بناي سد، توسط مجدالسلطان- پيشکار خود- در جلوي ديوار سد، پايه هرمي شکل بسيار قوي ساخت تا فشار وارد از طرف آب مخزن را به ديواره سد مهار کند. ضمن تعميرات اوايل قرن حاضر، در ارتفاع 1.5متري از روي تاج سد، دريچه ها بسته شده است؛ ولي در صورت طغيان شديد، آن ها را باز مي کنند تا آب از روي سد عبور نکند. قسمتي از حجم سد با گل و لاي انباشته شده است. به طور تقريبي، ظرفيت مخزن سد حدود يک ميليون مترمکعب است. از آب اين سد در مجموع سه دهکده تقي آباد، قلعه نو و لوشاب و کارخانه قند فريمان و شهر فريمان استفاده مي کنند.بند يک برج ديده باني هم دارد که در فاصله اندکي از خود بند و در ضلع شمال شرقي آن روي تپه اي قرار گرفته و به صورت مدور ساخته شده است.اين برج جالب فانوس هاي دريايي فيلم هاي سينمايي را در ذهن تداعي مي کند.

هم استاني هاي عزيز با ارسال مطالب و تصاوير خود، جاذبه هاي گردشگري استان را به ديگران معرفي کنيد. پست الکترونيکي: Photokhorasannews.com

منبع :روزنامه خراسانتاريخ : چهارشنبه 1389/08/05 | 11:31 | نويسنده : محمد مددي كته شمشيري
الف) مقدمه:

شهرستان فريمان, زادگاه علامه شهيد استاد مطهري, با 4130 كيلومتر وسعت در 75كيلومتري جنوب شرق مشهد واقع است. از شرق به تربت جام . از شمال به سرخس و مشهد ، از غرب و جنوب به تربت حيدريه محدود مي گردد. آب و هواي آن معتدل و در دوره پنجساله اخیر ميانگين دماي آن 9/12 حداکثر38 و حداقل 18- درجه سانتيگراد بوده است . اين شرايط ، اوضاع مساعدي را براي رشد كشاورزي منطقه فراهم كرده است . ارتفاعات به صورت دو ديوار ممتد در قسمت شمال و جنوب آن امتداد یافته است. مهمترين دشت هاي آن : سنگ بست ، فريمان ، قلندرآباد ، بالابند, و مهمترين ارتفاعات : كليلاق ، دال ، كمرزرد و شاهان مي باشد. 65 درصد شهرستان را ارتفاعات و35درصد را دشتها و نواحي پست شامل ميشود.

داراي دو رود نسبتا دائمی – فریمان و کلاته رحمان- است وعمده منابع آبی آن از استحصال آبهای زیرزمینی , قنوات و چشمه ها تامین میشود. میانگین بارندگی سالیانه آن 265میلیمتر , حداکثرارتفاع 3280و حداقل ارتفاع 1410 متر از سطح دریا میباشد .

به رغم سابقه تاریخی شهرستان , و مورد توجه قرار گرفتن از سوی برخی مقامات طراز اول کشور در اواخر قاجاریه و پهلوی اول , داشتن قابلیت های مناسب اقتصادی و اجتماعی , نزدیکی به مشهد – دومین کلان شهر کشور – و رشد سریع سرمایه گذاری بخش صنعت در منطقه پس از انقلاب اسلامی , لکن زیرساخت های اجتماعی – فرهنگی و عمرانی شهرستان چنانکه در خور , رشد نداشته است . در صفحات آتی , شمه ای از وضعیت فعلی شهرستان در بخش های مختلف , پروژه های در حال اجرا و برنامه های در دست پیگیری ارایه شده است.

ب) اوضاع اجتماعي :

1 – جمعیت : براساس برآورد ابتدای سال 84 , جمعیت شهرستان در حال حاضر 88077نفر می باشد. 54% شهری ( 48000نفر ) و 47% آن روستایی ( 40000نفر ) است . نسبت جنسی 104, جمعیت مردان 51% ( 45000نفر ) و زنان ( 4300نفر ) است. حدود 40% جمعیت شهرستان در سنین زیر سی سال قرار دارند.

2- طوایف واقوام: خاوری 35% , فارس و تیموری 25% , بلوچ, عرب, تاجیک و... 15%و ترک ( برلاسی , ازبک و .. ) 25% جمعیت شهرستان را شامل می شود .

3- سواد :92 درصد مردم شهرستان باسوادند. در حال حاضر 20760دانش آموز در مقاطع مختلف در 276 فضای آموزش شهرستان به تحصیل اشتغال دارند. همچنین از طریق نهضت سوادآموزی 169کلاس درس در سال جاری دایر و 2500 نفر در این کلاس ها جذب شده اند ونیز 16مرکز یادگیری محلی clc برای ارایه آموزش ها ومهارت های مختلف به روستائیان و شهروندان فعالند.

4- بهداشت : یک بیمارستان 52 تختخوابی و 7 مرکز بهداشتی - درمانی , 27 خانه بهداشت روستایی و 9 پایگاه بهداشتی , 100درصد مردم شهرستان را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دارد.

5-تربیت بدنی: چهار سالن ورزشی: شهیدتوحیدی , شهیدمطهری ,شهیدغدیری و شهیدچمران قلندرآباد, استخر شنای سرپوشیده شهرداری, دو باشگاه ورزشهای رزمی و بدنسازی در بخش خصوصی .11 هیات ورزشی دربخش مردان و5 هیات ورزشی در بخش زنان امکانات ورزشی شهرستان را تشکیل می دهد. ورزش کشتی با ستانی و فوتبال جوانان شهرستان در سطوح بین المللی ,کشوری و منطقه ای حایز رتبه هستند.

سرانه فضای ورزشی روباز تربیت بدنی آزاد 053/0 مترمربع

سرانه فضای ورزشی سرپوشیده تربیت بدنی آزاد 064/0 مترمربع

6- اشتغال و بیکاری : نرخ بیکاری شهرستان 32/10 درصد , جمعیت در سن فعالیت(64-15 ساله)معادل 59800 نفر است. 48% مردم شهرستان در بخش کشاورزی , 27% درصنعت و18 درصد در بخش خدمات فعالیت دارند. در حال حاضر قریب 6000نفر بیکاران جویای کار در مراکز کاریابی اداره کار شهرستان ثبت نام شده است. در سال 83 جمعا 148نفر تسهیلات خوداشتغالی دریافت کرده اند.

7 - تشکل های غیردولتی : انجمن مطهر جوان , جمعیت طلیعه داران اندیشه های نو , انجمن محبان الزهراء, انجمن خاتم الاوصیاء ( فارغ التحصیلان و فرهیختگان بانوان) , کانون فرهنگی بانوان , مجمع خیرین حساب 100امام (ره) , انجمن هنرمندان , شورای مشارکت های بهزیستی ,انجمن کتابخانه های شهرستان ,خانه صنعت ومعدن , از جمله تشکلهای غیردولتی فعال در شهرستان هستند.

8-مراکز حمایتی :کمیته امدادامام (ره) با 8000نفر تحت پوشش از خانواده های مستمند وبی سرپرست, و بهزیستی با حدود 850 نفر تحت پوشش از معلولین و... ازمراکز حمایتی شهرستان هستند.(240 نفر از معلولین شهرستان عقب مانده های ذهنی هستند.) بعلاوه دو انجمن خیریه نیز درامر کمک به خانواده های مستمند و تامین جهیزیه زوجهای جوان بی بضاعت , صندوق های قرض الحسنه: قوامین , انصارالمجاهدین , مولی الموحدین, امام صادق(ع) , امام حسن عسکری (ع) در امر کمک و رفع نیازهای شهروندان فعالند.

سازمان تامین اجتماعی 8720 نفر وخدمات درمانی2745 نفر تحت پوشش دارند.

9- کالاهای سهمیه ای و یارانه ای شهرستان : روغن نباتی ماهیانه 5/79 تن , برنج 258تن , قندوشکر 104تن و پنیر 10 تن طبق سیستم بسیج اقتصادی توزیع می شود . سهمیه آرد شهرستان ماهیانه 897تن می باشد .

در بخش مصالح ساختمانی ماهیانه 1094 تن سیمان به شهرستان تحویل می گردد.

ج) اوضاع فرهنگی :

1- فرهنگی وهنری: مراکز ارایه خدمات فرهنگی شهرستان عبارتند از : مجموعه فرهنگی و هنری شهید مطهری در اداره ارشاد , کانون هنرمندان شهرستان با 8 انجمن هنری , یک سینما , دو کتابخانه عمومی فریمان وقلندرآباد , کانون پرورش کودکان ونوجوانان و ...

2- مطبوعات و اطلاع رسانی : نشریه پیک فریمان ( با نشر گاهنامه ای ) و قریب 20 خبرنامه و نشریه دانشجویی گروههای اموزشی دانشگاه پیام نور و نیز برخی نشریات خبری موردی از مساجد وحسینیه های شهرستان در اطلاع رسانی محلی قابل ذکرند. شهرستان فاقد نشریه منظم و فرامنطقه ای است.

نمایندگی صداوسیما با یک خبرنگار و روزنامه خراسان نیز با یک خبرنگار در بخش اطلاع رسانی شهرستان فعالیند.

3- مراکز فرهنگی دینی : پایگاه امامت جمعه , 14 مسجدوحسینیه , حوزه علمیه شهید مطهری , مکتب نرجس , مدرسه علمیه نرجس در شهر فریمان.

4- مذهب : اکثریت غالب شهرستان دارای مذهب تشیع اثنی عشری هستند. اهل سنت حدود 3% جمعیت شهرستان را شامل می شوند و عمدتا در روستاهای اقر علیا و سفلی , سردشت , چهاربست , الغور و ... سکونت دارند.

5- آموزش عالی :تنها مرکز آموزش عالی شهرستان دانشگاه پیام نوراست که از سال 56 شروع به فعالیت کرده , در حال حاضر با 13 رشته در مقاطع کارشناسی و 3 رشته در مقطع کارشناسی ارشد فعال است و حدود 3800 دانشجو دارد. در سال تحصیلی 85-84 نیز 925 نفر (60نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 865 نفر در مقاطع کارشناسی) پذیرش دانشجو داشته است.

د) اوضاع سياسي:

1- تقسیمات کشوری : فریمان در سال 1372 از شهرستان مشهد منفک و به شهرستان ارتقاء یافته است. در حال حاضر دارای دو بخش : مرکزی و قلندرآباد , 5 دهستان : فریمان , سنگ بست , بالابند , قلندرآباد , سفیدسنگ , 4 شهر : فریمان , فرهادگرد , قلندرآباد , سفیدسنگ و 176 آبادی دارای سکنه است.

2-شوراها : شورای شهرستان , دوشورای بخش , چهار شورای شهر , 85 شورای اسلامی روستا , همچنین 70 دهیاری در سطح شهرستان تشکیل و فعال می باشند. جمعا 275 نفر در شوراهای روستایی و شهرها عضو می باشند.

3- احزاب : هیچیک از احزاب کشور در شهرستان دارای دفتر نمی باشند . لکن از دیرباز دو گروه سیاسی که عمدتا در انتخابات ها به شکل حمایت از اصولگرایان و گروههای مقابل بروز می یابد , رقابت ریشه دار و شدیدی دارند.

4- انتخابات: در دو مرحله انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 84 شهرستان فریمان با مشارکت 78درصد در دوره اول و 73درصد در دوره دوم , رتبه چهارم را در استان خراسان رضوی کسب کرد.

ه) امنیتی – انتظامی :

شهرستان دارای یک فرماندهی انتظامی درجه 5 , چهار پاسگاه انتظامی درجه 6 فعال ویک پاسگاه مصوب غیرفعال (پاسگاه چشمه جلال بالابند) , دو کلانتری درون شهری درجه 3 و برون شهریدرجه 4الف, یگان ویژه دسته رزمی در قالب 3 گروه در سه پاسگاه انتظامی شهرستان می باشد. همچنین 43 پایگاه بسیج, پاسگاه پلیس راه وامور حمل ونقل, معاونت راهنمایی ورانندگی انتظامی فعال هستند.دادگستری , دادسرای عمومی ونیز 38 شورای حل اختلاف در سطح شهرستان درامر قضا فعالیت دارند.

1. - همچنین در شورای تامین شهرستان نماینده لشکر 5 نصر – که محدوده شهرستان در حوزه عمل آن در قسمت شرق کشور قرار می گیرد, شرکت می نماید.

2. - در حال حاضر مشکل امنیتی در شهرستان وجود ندارد .( در سال های 76-80 بدلیل وجود افاغنه وفعایت گروههای قاچاقچی و تردد اشرار در منطقه,مدتی ناامنی حاد بروز کرده ومنجر به تخلیه چند روستا در محدوده جنوبی شهرستان می گردد . با تدبیری که در سال 82و83اتخاذ شد درحال حاضر جمعیت روستاها به محل سکونت قبلی مراجعت کرده اند.)

3. - شهرستان مناطق حاد و حادثه خیز امنیتی ندارد. لکن از سه مسیر : ارتفاعات کلیلاق , مرز شهرستان های تربت حیدریه و فریمان , مسیر شاهان گرماب – رزمگاه , محور رخنه - کته شمشیر - بالابند , قاچاقچیان برای حمل مواد مخدر گاه تردد می نمایند.

اوضاع اقتصادی و سرمایه گذاری

الف) کشاورزی و دام :

فریمان از مراکز عمده کشاورزی در منطقه است.زمین های کشاورزی آبی و دیم40000 هکتار , باغ و سردرختی 2600 هکتار. مجموع تولید سالیانه محصولات زراعی 200 هزارتن و سردرختی 12هزار تن می باشد.

تولید 5% گندم استان, داشتن 13 نوع میوه درختی دارای رتبه در استان –بیشترین راندمان دانه روغنی کلزا , و علاوه بر غلات , چغندر قند , حبوبات , صیفی جات, ذرت علوفه ای و43 نوع محصول باغی از شاخصهای کشاورزی شهرستان هستند.

- 450000واحددامی - 5مزرعه پرورش ماهی سردابی

-تولیدگوشت قرمز 3189تن -4 شرکت تعاونی تولیدی زراعی

-13واحد مرغداری تخمگذار وگوشتی - تولید گوشت سفید751تن

-4شرکت تعاونی تولیدی دامی (شیر وگوشت) -تولید ماهی 38 تن

- تخم مرغ 1663تن -کارخانه تولید خوراک دام

- دوکشتارگاه صنعتی طیور - تولید پنیر 659 تن سالیانه

- آزمایشگاه مجهز دامپزشکی - تولید شیر24784 تن سالیانه

الف – 2: منابع آب : شهرستان دارای 188 حلقه چاه عمیق ونیمه عمیق , 250 رشته چشمه , 189 رشته قنات و دو رود باغ عباس ( فریمان ) وکلاته رحمان می باشد.

الف – 3: منابع طبیعی : عرصه مراتع شهرستان 335000هکتار است.عمدتا از نوع درجه 4وبا تراکم کم است.گونه های غالب شهرستان عبارتند از : درمنه , انواع گرامینه , گراس ,گوش بره , ارس , بادامشک , بنه , زرشک کوهی , نسترن , شیرخشت و ..

الف – 4: تعاون روستایی : 5 شرکت تعاونی کشاورزی, 6شرکت تعاونی روستایی , 8000عضو , اتحادیه تعاونیهای روستایی و 28 عاملیت فروشندگی روستایی کار خدمات رسانی به جمعیت روستایی شهرستان را بر عهده دارند.

ب- صنعت و معدن :

ب -1: صنعت : فریمان پس از مشهد و نیشابور رتبه سوم صنعتی استان را دارد.

1. - شهرک صنعتی کاویان با 220هکتار مساحت درحال حاضر 37 واحد فعال, 58 واحد در مرحله پروانه بهره برداری و 220 پروانه موافقت اصولی .

2. - مهمترین واحدهای تولیدی شهرستان : لوله و پروفیل صفا توس , نساجی شادیلون , نورد حدید , صنایع شیمیایی,خاکهای صنعتی , لوله واتصالات پی وی سی , پولیکا و...پرمایون ( محصولات لبنی) , پلی اتیلن خوشنام , تصفیه پنبه عدل سفید , روغن دامون , دارویی نصر , ایران ملاس(تولید خمیرمایه بهداشتی ), کارخانه قند ,صنایع پالایش مهرشیمی , و..

3. - شهرک صنعتی شماره 2:با 40 هکتار مساحت .اماده سازی و دارای زیرساخت برق , آب , مخابرات , گاز, در مرحله واگذاری زمین است.

4. - حدود 60 واحد صنعتی تولیدی نسبتا بزرگ در شهرستان فعال هستند.

5. - واحد صنعتی ایران ملاس صادر کننده نمونه کشوری درسال 83 انتخاب شد.

6. - 5 محصول صادراتی :داروی دامی ,قند, خمیرمایه , الکل ,ومحصولات شیمیایی

7. - در بخش صنعت شهرستان بیش از 3000میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

ب -2: معدن

- 13 نوع ماده معدنی در شهرستان شناسایی , 5 شرکت تعاونی معدنی و چهار بهره بردار خصوصی در زمینه مواد معدنی : کرومیت , سنگ لاشه , گچ , مرمریت و... در حال بهره برداری هستند. 8 پروانه بهره برداری نیز در زمینه : مرمریت , سیلیس , کرومیت , سرب , سنگ لاشه , مالون و نیز خاکهای صنعتی صادر شده است.همچنین 11 پروانه اکتشاف در زمینه سنگ های تزئینی و ساختمانی گرانیت ,مرمریت الوان و چینی ونیز 22 گواهینامه کشف در زمینه سنگها و مصالح ساختمانی , تالک, سیلیت ,و... صادر که در حال حاضر50 درصد آنها غیرفعال می باشند. سیمان از منابع معدنی قابل توجه شهرستان است که با توجه به مطالعات انجام شده بخش خصوصی در حال پیگیری سرمایه گذاری و احداث کارخانه سیمان در شهرستان است.

- ماده معدنی آندولوزیت جزء پروژه های مطالعاتی شهرستان است که از سال 82 آغاز و در سال جاری نیز ادامه دارد.

ج – خدمات :

مجامع صنفی : شهرستان دارای 2000واحد صنفی , 15 اتحادیه و 1 مجمع صنفی است.

خدمات حمل و نقل شهری و بین شهری و بار شهرستان با زیرساختهای ذیل انجام می شود:

1-شرکت های مسافربری 3شرکت ( آرام سیر , محبوب , دوستان )

2- شرکت حمل ونقل بار 7 شرکت

3- آژانس های درون شهری و بین شهری – 13 آژانس

جمعا 25 دستگاه اتوبوس و حدود 2500 دستگاه کامیون و کامیونت دربخش حمل و نقل شهرستان ویکصد دستگاه سواری درآژانس ها فعالند.

بدلیل شرایط کشاورزی و وجود جاده ترانزیت آسیایی مشهد – هرات , وجود هشت شرکت تولیدشن وماسه و کارخانه های صنعتی و... فعال درمنطقه , بخش حمل و نقل شهرستان از رونق نسبتا خوبی برخوردار است.

و) اوضاع زیربنائی:

1. - آب روستایی :85 درصد روستاهای شهرستان دارای آب شرب بهداشتی هستند .در حال حاضر 3 مجتمع بزرگ آبرسانی امام علی 16 روستا ,فیض آباد 32 روستا و کلاته رحمان 11روستا در حال اجراست.

2. - مخابرات : 86% روستاها دارای دفتر مخابراتی وتحت پوشش شبکه مخابرات قراردارند ( 154 روستا ) .ضریب نفوذ مخابرات شهرستان 58/20 درصد ودر شهر فریمان80/34 درصداست.

3. - برق : 100درصد شهرها و حدود 95 درصد روستائیان شهرستان از برق برخوردارند ( مجموع روستاهای بالای 20 خانوار و22 روستای زیر 20 خانوار – جمعا 132 روستا) .

4. - گاز : شهر فریمان و4 روستای شهرستان دارای گاز هستند ( 2/2%روستاها ) .درحال حاضر گازرسانی به دو شهر قلندرآباد و فرهادگرد ونیز روستای قلعه نو ( جمعا برای 15000نفر ) درحال اجراست ومقدمات اولیه گازرسانی به شهر سفید سنگ برای سال آینده فراهم شده است.

5. - شبکه بهداشت :100درصدشهرها وروستاها تحت پوشش شبکه بهداشت بوده و از طریق 27 خانه بهداشت روستایی, 9 پایگاه بهداشتی و7 مرکز بهداشتی –درمانی خدمات رسانی می شوند.

6. - آب شهری : 100درصد شهرهای چهارگانه شهرستان ازآب شرب بهداشتی برخوردارند.

7. - مسکن : در هفت روستای شهرستان طرح هادی اجرا شده , 10 روستا مطالعه و طرح هادی شده است.

8. - سوخت : 3 جایگاه توزیع فرآورده های نفتی ماهیانه 9480000لیتر انواع سوخت ( بنزین , نفت گاز , نفت سفید ونفت کوره ) را در سطح شهرستان توزیع می کنند.

9. - راه : مجموع راه های روستائی شهرستان 795 کیلومتر وراههای بین شهری 143 کیلومتر است. از راههای روستایی 5/81کیلومترآسفالت و490 کیلومتر راه دسترسی بدون مشخصات فنی می باشد.محورهای مواصلاتی فریمان – چخماق – تربت حیدریه و فریمان – سفیدسنگ – شاهان گرماب در حال احداث می باشند.

10. - منابع آب کشاورزی : به جز چند حلقه از مجموع 188 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق شهرستان, باقی برقی می باشند.

11. - فضای آموزشی : شهرستان دارای 276 فضای آموزشی در سطوح مختلف میباشد.11 روستا فاقد ساختمان مدرسه دولتی هستند. 40 مدرسه بیش از 30 سال قدمت دارند.

پست : دفتر مرکزی پست شهرستان , 17 نمایندگی پستی و 13 صندوق پستی , انواع خدمات پستی را در سطح شهرستان ارایه میدهند.

ز) گردشگری :

صنعت گردشگری سومین محور در بحث توسعه شهرستان لحاظ شده است. مهمترین قابلیتهای گردشگری فریمان عبارتنداز:

-تفرجگاه سد تاریخی فرهنگی فریمان

آبگرم ومعدنی شاهان گرماب باکاربرد درمانی بیماری های پوستی وآلرژی

مجموعه تاریخی سنگ بست

مجموعه رباط تاریخی فریمان

حدود یکصداثر فرهنگی –تاریخی در محدوده شهرستان

بافت قدیمی ومعماری سنتی شهر فریمان باویژگی فرهنگی اجتماعی خاص

تپه های تاریخی – باستانی فرهادگرد با قدمت 9-7 هزار سال

نقاط تفرجگاهی اطراف رود باغ عباس ,احمدآباد وبزجانی ,آبشار چهارتکاب و... در حال حاضر آب گرم شاهان در اختیار جمعیت هلال احمر وبحث گردشگری سد فریمان دراختیار شهرداری فریمان می باشد .طی سال گذشته اقداماتی از قبیل : احداث سکوهای اتراق خانواده ها ومسافرین , وسایل تفریح وبازی ( فانفارد) , راه اندازی رستوران سد , توسعه فضای سبز , پارکینگ خودروها , روشنایی محوطه و سرویسهای بهداشتی و... در سد فریمان انجام شده است.

مهمترین پروژه ها وبرنامه ها و برنامه های در دست اقدام در شهرستان :

الف : عمران و زیربنایی :

1. - باند دوم جاده فریمان – مشهد ( فاز اول 15 کیلومتر )

2. - خط انتقال آب شهرک صنعتی کاویان – 17 کیلومتر

3. - خط انتقال آب سد به روستای پایین دست ( لوشاب , هوس, قله نو, اراضی فریمان )

4. - پروژه های راه سفید سنگ - شاهان گرماب و فریمان – تربت حیدریه

5. - استخر سرپوشیده آموزش و پرورش

6. - انبوه سازی مسکن – بخش خصوصی

7. - مجتمع های آب روستایی فیض آباد , امام علی , کلاته رحمان جمعا برای 50 روستا

8. - موزه شهید مطهری

9. - پل بزرگ ( تقاطع غیرهمسطح ) – شهرک صنعتی کاویان

10. - برق رسانی روستا 10 روستا

11. - گازرسانی شهرهای قلندرآباد , سفیدسنگ , فرهادگرد, قلعه نو.

ب :کشاورزی

1- دهکده دامداری اقر –فاز 1و2

2- مجتمع کشت گلخانه ای

3- توسعه کشت کلزا

4- توسعه روشهای نوین آبیاری تحت فشار و..

5- توسعه شیلات مزارع پرورش ماهیان سردابی

6- کشتارگاه صنعتی دام

7- توسعه دامداری های صنعتی

8- تجمیع دامداری ها

9- توسعه باغات

10- اصلاح شبکه های آبیاری ( مدیریت بهینه مصرف آب )

ج: گردشگری

1. - اجرای طرح جامع شاهان گرماب

2. - اجرای طرح جامع سدفریمان

3. - ثبت آثار تاریخی در زمره آثار ملی

4. - ساماندهی و تکمیل مجموعه تاریخی سنگ بست

5. - سازماندهی و تکمیل رباط تاریخی فریمان

6. - حفاری و کاوش باستان شناسی در تپه های فرهادگرد

د- صنعت و معدن

- 40 واحد صنعتی تولیدی در شهرک صنعتی کاویان – از جمله :آریا کاوان اطلس لوله فایبرگلاس , پروفیل درب و پنجره دوجداره , لوله های فاضلاب فشار قوی , زرین رخ مشهد ( موادشیمیایی و بهداشتی ) , منسوجات نبافته , الکترودجوشکاری , پارس پوشش (عایق های رطوبتی) , ماشین آلات تاسیسات حرارتی و برودتی خمسه , رنگرزی پارچه پنبه ای و پلیستر و ویسکوز آبروان طوس , پیمان موکت , سیم الکتریک خراسان , دیوارهای پیش ساخته میلاد توس و ...

- شهرک صنعتی شماره 2 فریمان

- شرکت تولیدی و توزیع محصولات کشاورزی ( سایت تخلیه و بارگیری )

- مطالعه نیمه تفصیلی اکتشاف آندولوزیت

هـ عمران شهری :

1. - میادین الغدیر و شهید مطهری در شهر فریمان

2. - کنارگذر شهر فریمان

3. - بهسازی و ساماندهی شهرهای فرهادگرد و سفیدسنگ

4. - گلزار شهداءگمنام فریمان وقلندرآباد

5. - ساماندهی و بهینه سازی بهشت صادق ( گلزار شهداء فریمان )

مهمترین برنامه ها و اولویت های در حال پیگیری در شهرستان :

1. 1- تهیه سند توسعه شهرستان

2. 2- احداث کارخانه سیمان

3. 3- احداث مجتمع پتروشیمی در سنگ بست

4. 4- منطقه ویژه اقتصادی سنگ بست

5. 5- راه آهن شهرک صنعتی کاویان ( 17کیلومتر)

6- راه اندازی دانشگاه آزاد در فریمان – توسعه مراکز آموزش عالی

منبع :http://www.khorasan.ir/tabid/1163/Default.aspx  • قالب بلاگفا
  • آسان دي ال